Joga jak zacząć? Kluczowe wskazówki
Joga to zestaw ćwiczeń, pochodzących z Indii. Wpływa dobroczynnie na ciało, ale i umysł. Odpowiednia praktyka oddechu podczas wykonywania różnych technik wycisza psychikę i wprowadza w stan odprężenia. Wiele innych zdrowotnych korzyści płynie z uprawiania jogi. Przekonaj się, jakie, czytając nasz artykuł. Dowiedz się już teraz, jak zacząć ćwiczyć jogę!
Czego potrzebujesz, aby zacząć swoją przygodę z jogą?
Joga jest dla każdego — dla dzieci i osób starszych. Wystarczy dopasować ćwiczenia do siebie. Są jednak pewne kluczowe elementy, jakie musisz uwzględnić przed przejściem do wykonywania ćwiczeń. Zadbaj o:
1. Miejsce i akcesoria do jogi.
Często joga w domu jest pierwszym krokiem do rozpoczęcia ćwiczeń. Potrzebujesz minimum 2m x 2m przestrzeni, by swobodnie się poruszać. Nie każdy ma takie możliwości. Wtedy lepiej jest udać się na zajęcia z jogi, na których odpowiednia ilość miejsca będzie ci zapewniona. Z czasem możesz wyposażyć się w inne akcesoria, np. wałek do jogi.
Nawet jeśli ćwiczysz jogę poza domem, warto stworzyć sobie do niej warunki w swoich czterech kątach. Do tego potrzebna ci jest mata do jogi antypoślizgowa. Ćwiczenie na samej podłodze nie jest tak wygodne i wskazane. Poza tym, łatwo ześlizgnąć stopę i przewrócić się, narażając się na kontuzję.
2. Strój do jogi
Nic nie powinno przeszkadzać ci w wykonywaniu każdej z technik jogi. Dlatego tak ważne jest to, by mieć wtedy na sobie wygodne ubranie. Najlepiej, by było dopasowane do ciała i nie krępowało ruchów. Kobiety mogą śmiało założyć legginsy (nie mogą uciskać!). Jogę ćwiczy się boso.
Joga jako ćwiczenia — od których zacząć?
Początki nie są łatwe, jak to zwykle bywa. Joga dla początkujących zakłada opanowanie podstawowych ćwiczeń (asan) i trening oddechowy (pranayama). Po pierwsze ustal częstotliwość ćwiczeń w tygodni i wykonuj je regularnie. Nawet jeśli możesz poświęcić na nie jeden dzień — to super! Nawet pojedyncza sesja wpłynie na ciebie pozytywnie. Jeśli poza jogą ćwiczysz też coś innego, zastanów się, jak rozsądnie rozłożyć treningi, by mieć też czas na odpoczynek i regenerację. Inaczej może się to dla ciebie skończyć przeciążeniem i kontuzją.
Samą jogę możesz praktykować codziennie! Na początku ćwicz 15 min dziennie i stopniowo zwiększaj długość treningu. Skup się szczególnie na technikach, które sprawiają ci większą trudność.
Zacznij od ćwiczeń oddechowych. Nauczenie się oddychania przeponą to absolutna podstawa (to zresztą najlepsza forma oddychania). Jeśli ćwiczysz sam, poszukaj filmików instruktażowych w Internecie, z których nauczysz się oddychać poprawnie i tak, by czuć odprężenie. Joga online to dobre rozwiązanie, kiedy nie masz czasu lub możliwości jeździć na zajęcia.
Możesz zapisać się na specjalny kurs jogi i ćwiczyć pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Pomogą ci nauczyć się wykonywać ćwiczenia we właściwy sposób i poprawią, gdy coś zrobisz źle. Jeżeli dobrze zaczniesz, to potem już będzie ci łatwiej się rozwijać. Nauczyciele mogą być dla ciebie silnym motywatorem, by trzymać dyscyplinę.
Podstawowe ćwiczenia jogi to: pozycja dziecka, koci grzbiet, pies z głową w dół, pies z głową w górę, mostek, deska — podparcie na stopach i dłoniach. Pamiętaj, by nie zaczynać treningu tuż po zjedzeniu posiłku. Daj sobie minimum godzinę, by twój układ pokarmowy się “uspokoił”. W przypadku obfitszych dań, przerwa powinna wynosić przynajmniej dwie godziny.
Co daje joga?
To bardzo ważne pytanie, a odpowiedzi wskazują także na istotne kwestie związane ze zdrowiem. Joga:
- uwalnia z ciała napięcie i stres,
- działa stabilizująco na emocje,
- wzmacnia ciało, poprawia kondycję,
- wpływa dobroczynnie na układ nerwowy,
- oczyszcza organizm z toksyn,
- wzmacnia odporność,
- opóźnia procesy starzenia,
- pomaga zredukować przykurcze mięśni,
- usprawnia proces trawienia,
- odchudza,
- wspomaga leczenie zapalenia stawów i zwiększa ich ruchomość.
Czy jeszcze trzeba cię przekonywać? Joga nie jest taka straszna, jak się wydaje. Grunt to… w ogóle zacząć. Z czasem wyrobisz sobie rutynę. Przekonaj się sam na sobie, jak to jest odczuć pozytywne efekty z ćwiczeń jogi. To świetne, a wręcz zalecane rozwiązanie, gdy masz siedzący tryb pracy. Wpraw się w pozytywny ruch!
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana