Zrób kurs programowania, a szybko znajdziesz pracę! Podpowiadamy, jaki wybrać
Programowanie to branża przyszłości, w której ciągle jest deficyt pracowników. Dlatego warto się kształcić w tym kierunku. Na kursie nauczycie się podstaw kodowania. Jednak wcześniej musicie zdecydować, od jakiego języka programowania chcecie zacząć. Języki różnią się między sobą stopniem trudności oraz zastosowaniem w danych problemach. Nie ma jednego, najlepszego. Jaki język programowania wybrać dla siebie? Postaramy się pomóc ci w podjęciu decyzji.
Czy warto iść na kurs programowania?
Tak, ponieważ na kursie programistycznym zdobędziesz podstawową wiedzę. Podczas zajęć praktycznych wykorzystasz poznaną teorię, a twoja praca będzie sprawdzana przez wykwalifikowanych specjalistów. To okazja, by otrzymać odpowiedzi na dręczące cię pytania, również te dotyczące rekrutacji. Szkolenie z programowania kończy się egzaminem i otrzymaniem certyfikatu, potwierdzającym twoje kompetencje.
Jeżeli nie możesz z jakiegoś powodu być fizycznie na zajęciach, weź pod uwagę kurs programowania online. W ten sposób też nauczysz się kodowania. Nie musisz nawet wychodzić z domu. A jeśli wasze dziecko interesuje się informatyką, pomyślcie nad tym, by zapisać je na kurs programowania dla dzieci. To otworzy im szeroko drzwi do ścieżki przyszłej kariery.
Jaki kurs programowania dla początkujących wybrać?
Zanim zdecydujemy się na wybór kursu, musimy zdecydować, jaki język programowania wybrać na początek. Najpopularniejsze z nich to:
- JavaScript — za jego pomocą pisze się strony internetowe, aplikacje i dokumenty PDF. Jest stosunkowo łatwy w obsłudze i szybki. Można się nim posługiwać na każdej stronie, bez względu na to, czy posiada ona rozszerzenia.
- C# - używa się go przy tworzeniu stron, gier, systemów logistycznych. Wykorzystuje się go ponadto w pracy nad sztuczną inteligencją.
- Python — to język wysokiego poziomu. Ma szerokie zastosowanie. Przy stosowaniu tego języka programowania przydatna jest znajomość angielskiego. Oprogramowanie Python jest otwarte i darmowe, a także proste do nauczenia, intuicyjne i powiązane z innymi językami. Działa na wszystkich platformach. Korzysta z niego wiele dużych i znanych nam firm.
- C++ - wspiera obiektowe programowanie, programowanie generyczne, obsługę wyjątków. Oparty jest na algorytmach. Pomaga zrozumieć pracę komputera. Na początek może nie być najlepszym wyborem, z tego względu, że efekty nie są szybko widoczne, co może być zniechęcające dla nowicjusza. To ponadto skomplikowany język, trudniejszy do opanowania niż inne.
- PHP - skryptowy język, stosowany głównie do pisania stron internetowych i aplikacji webowych. Oprócz tego służy do obsługi bazy danych. Uznaje się go za jeden z najbezpieczniejszych języków programistycznych. Strony tworzone w tym języku ładują się szybciej niż te utworzone w innych językach. Nauka PHP nie jest trudna, składnie są przejrzyste i proste dla początkującego programisty.
Pamiętaj, że wybór języka nie jest ostateczny, to znaczy możemy ciągle uczyć się nowych i podnosić swoje kwalifikacje. Nauka programowania nie kończy się wraz z zaliczeniem kursu. W tej branży możesz się cały czas rozwijać i poszerzać swoje umiejętności.
Na rynku pracy można wyróżnić m.in. takie zawody związane z programowaniem, jak:
- Programista front-end — troszczy się o wizualną część strony internetowej, używa popularnego języka JavaScript, a także HTML i CSS. Projektuje przyjazny dla użytkownika interfejs, wyświetlany na różnych urządzeniach.
- Programista back-end — zajmuje się systemem stron i aplikacji, czyli tym, czego nie widzi internauta, wchodząc na daną stronę. Bez niego strony nie działałyby w prawidłowy sposób. Front-end pracuje nad tym, co zbudował back-end. Co ważne, zawód back-end developera jest jednym z najczęściej poszukiwanych specjalności na rynku pracy. W tym zawodzie wymagana jest duża wiedza z zakresu kodowania oraz znajomość różnych frameworków i technologii.
- Tester oprogramowania — sprawdza sprawność oprogramowań, wyszukuje ewentualne błędy lub udowadnia, że aplikacja działa bez zarzutu.
Zawodów jest o wiele więcej. Możesz zajmować się też bazami danych, analityką i zarządzaniem zespołem programistów. Kiedy nauczysz się posługiwać językami programistycznymi, ścieżka zawodowa leży już przed tobą otworem
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana