Jakie uprawnienia należy posiadać, aby żeglować w Chorwacji?
Kto nie oglądał z pokładu jachtu rozpędzonych gór wodnych i nie słyszał huku żywiołu morskiego, ten nie przeżył życia w pełni, pisał w swoich pamiętnikach pionier polskiego żeglarstwa Mariusz Zaruski. Choć opis ten nie odzwierciedla warunków, jakie żeglarz spotka na wodach Adriatyku, to działa na wyobraźnię. Wybierają się na rejs, dowiedz się jakie uprawnienia należy posiadać, aby żeglować w Chorwacji.
Fenomen rejsów w Chorwacji
To, że Chorwacja stanowi ulubiony kierunek wakacyjnych wyjazdów Polaków, jest ogólnie znane. Zwłaszcza atrakcyjna jest dla ludzi kochających morze. Nic w tym dziwnego. Cudowny Adriatyk, 1185 wysp i wysepek oraz przepiękna przyroda dają możliwość przeżycia niezapomnianej przygody żeglarskiej. Do tego doskonała infrastruktura żeglarska, przyjazne i znakomicie zagospodarowane porty oraz bogata oferta czarterowa jachtów. I oczywiście towarzysz żeglarskich szlaków chorwackich, wiatr dobrej pogody, wszechobecny Mistral.
Uprawnienia żeglarskie w Chorwacji
Aby legalnie żeglować jachtem w Chorwacji, musisz legitymować się minimum patentem Jachtowego Sternika Morskiego oraz mieć (lub inna osoba z załogi) świadectwo radiooperatora – międzynarodowy certyfikat do obsługi urządzeń radiowych. Kurs jachtowy sternika morskiego najlepiej zdobyć uczestnicząc w szkoleniu, które przygotowuje do samodzielnego prowadzenia rejsów i nastawione jest na naukę praktycznych umiejętności przyszłego skippera. Można je odbyć w kraju, najlepiej z doświadczoną szkołą żeglarstwa. Ciekawą propozycją Szkoły Żeglarstwa Magellan jest oferta uczestnictwa w kursie na patent Jachtowego Sternika Morskiego w Chorwacji.
Jak przebiega kurs jachtowego sternika morskiego?
Szkolenie na Jachtowego Sternika Morskiego w Chorwacji prowadzone jest najczęściej na jachtach typu Bavaria 45. Składa się z części teoretycznej i praktycznej. Program kursu obejmuje:
wykłady z ratownictwa morskiego, budowy jachtu, locji, przepisów, meteorologii itp.,
zajęcia teoretyczne z zakresu łączności na morzu i nawigacji terestrycznej wraz z pracą na mapach,
naukę planowania trasy rejsu przy uwzględnieniu warunków meteorologicznych,
naukę manewrów, dowodzenia załogą, zachowań w sytuacjach awaryjnych i technik sztormowania.
Po zdobyciu patentu będziesz mógł prowadzić jachty żaglowe po wodach śródlądowych i morskich z ograniczeniem długości jednostki do 18 m.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana