Jakich przedmiotów można się spodziewać wybierając studia fizjoterapeutyczne?
W polskim społeczeństwie już od pewnego czasu da się zauważyć wzrost zainteresowania zdrowym stylem życia oraz sportem. Poza poprawą ogólnego stanu zdrowia ma to również wpływ na rynek pracy – między innym zwiększone zapotrzebowanie na wykwalifikowanych fizjoterapeutów. W jakich dziedzinach wiedzy szkolą się studenci na tym kierunku i dlaczego warto zdecydować się na taką ścieżkę kariery?
Czym jest fizjoterapia?
Fizjoterapia to dziedzina nauk medycznych, koncentrująca się na leczeniu i wspomaganiu leczenia poprzez wykorzystanie czynników takich jak ruch oraz różnego rodzaju bodźce, np. termiczne czy mechaniczne. Celem zabiegów, takich jak masaże, ćwiczenia i rozciąganie jest przywrócenie pacjentowi zdolności ruchowych, przyspieszenie rekonwalescencji lub też opóźnienie rozwoju nieuleczalnych chorób atakujących układ ruchu, układ nerwowy, czy oddechowy. Wśród pacjentów fizjoterapeutów znajdą się więc nie tylko osoby aktywnie uprawiające sport, które doznały kontuzji, ale też między innymi osoby cierpiące na udar czy chorobę Parkinsona, chore na astmę i mukowiscydozę czy te, które przeżyły zawał serca.
Czego można nauczyć się na studiach?
Studia fizjoterapeutyczne są kierunkiem interdyscyplinarnym, to jest łączącym w sobie zagadnienia z różnych dziedzin – medycyny, psychologii, wychowania fizycznego i innych. Wśród przedmiotów i zagadnień, które poznają studenci podczas zajęć znajdują się m.in.
anatomia ogólna i rentgenowska,
biochemia,
biologia medyczna,
biofizyka
pierwsza pomoc medyczna,
zdrowie publiczne z demografią,
wychowanie fizyczna,
ekonomia, systemy ochrony zdrowia,
psychologia kliniczna i ogólna, psychoterapia,
pedagogika ogólna i specjalna.
Program nauki uzupełnia również historia fizjoterapii, język obcy, podstawy prawa. Studia na kierunku fizjoterapia znajdziemy w ofercie Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej.
Czy warto studiować fizjoterapię?
Fizjoterapia jest kierunkiem idealnym dla osób, które łącza zainteresowania naukami medycznymi sportem. Studia to nie tylko sposób na rozwijanie pasji, ale przede wszystkim zdobycia kwalifikacji i doświadczenia dającego spore możliwości na rynku pracy. Wykwalifikowani fizjoterapeuci mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w:
placówkach medycznych – szpitalach, przychodniach etc.
klubach sportowych i ośrodkach rekreacji sportowej,
sanatoriach,
salonach SPA i gabinetach odnowy biologicznej.
Mogą również otworzyć własny gabinet. W dzisiejszych czasach, kiedy zapotrzebowanie na usługi rehabilitantów jest wysokie i systematycznie rośnie, prowadzenie własnej działalności gospodarczej może okazać się najlepszym wyborem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana